U408 JACKA CHYŁY – JUBILEUSZ 30-LECIA POWSTANIA DEKORACJI

Jubileusz dekoracji U408 – 30-lecie unikatowego wzoru autorstwa Jacka Chyły.

U408 autorstwa Jacka Chyły to klasyka dekoracji unikatowych „Ceramiki Artystycznej”, Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Dekoracja U408 została zaprojektowana w 1994 roku i od razu stała się najbardziej popularnym wzorem produkowanym w naszej spółdzielni, będąc nawet najbardziej popularną dekoracją, prawdziwym numerem 1 w Stanach Zjednoczonych. Przez 30 lat, niezmiennie zdobywała nowych odbiorców na rynkach świata, zachwyconych tym pięknym zdobieniem, tą kombinacją drobnych stempli i umiejętnie namalowanymi dużymi, kobaltowymi kwiatami.

Ta głębia koloru i motyw kwiatowy stworzyły na naczyniach dekorację inną niż wszystkie i to właśnie od początku stanowiło jej siłę i sukces.

 

Prezentowana dekoracja U408 Jacka Chyły zdecydowanie wymaga specjalnej oprawy oraz promocji, dlatego specjalnie na 30 rocznicę powstania, przygotowaliśmy ją w troszkę innej formie, zdobiąc kwiatami prawie całą powierzchnię naczynia. Naszym zdaniem namalowana na formach zaprojektowanych przez Bronisława Wolanina i Mariusza Ochockiego jest jeszcze piękniejsza niż dotychczas i jeszcze lepiej oddaje swój urok i piękno.

Malowane pędzlem kwiaty na zewnątrz naczyń, takich jak miski pozwalają pokazać kunszt malarski oraz wzbogacają dekorację o to, co kochamy w ceramice najbardziej, motywy kwiatowe i roślinne. Śmiało można uznać taki wyrób za  dekorację, za ozdobę naszego wnętrza, takie naczynie nie wymaga dodatkowej oprawy i dodatkowych elementów. W trakcie 30 lat, podczas których ta dekoracja była niezmiennie zamawiana i produkowana, w ręce odbiorów trafiły tysiące naczyń, kubków, talerzy, misek, wazonów, ozdobnych pater. Prezentacja pokazuje kilka różnorodnych form ceramicznych i na każdym z nich wzór U408 autorstwa Jacka Chyły prezentuje się bardzo pięknie. Pozostaje mieć nadzieję, że w nowej odsłonie namalowanej specjalnie na jej 30-lecie będzie poszukiwana jeszcze bardziej. Obecna kolekcja została przygotowana przez zespół malarek Małgorzatę Kołodziejek, Patrycję Marks, Annę Ziembikiewicz oraz Lucynę Lenkiewicz a efekt ich pracy jest spektakularny. Powstały także inne wersje kolorystyczne, zielona, brązowa lub czerwona równie pożądane, jak wersja kobaltowa.

Dodaj komentarz